Difference between revisions of "Pronouns"
From Arabic
| Line 2: | Line 2: | ||
{| class="wikitable" style="margin:auto" | {| class="wikitable" style="margin:auto" | ||
|+ | |+ Arabic pronouns table | ||
|- | |- | ||
! | ! Number !! Gender !! 1st Person !! 2nd Person !! 3rd Person | ||
|- | |- | ||
| | | '''Singular''' || Male || foo || foo || foo || | ||
|- | |- | ||
| | | '''Singular''' || Female || foo || foo || foo || | ||
|- | |- | ||
| | | '''Dual''' || Any || foo || foo || foo || | ||
|- | |||
| '''Plural''' || Male (or mixed) || foo || foo || foo || | |||
|- | |||
| '''Plural''' || Female || foo || foo || foo || | |||
|} | |} | ||
Revision as of 04:07, 8 May 2022
Foo
| Number | Gender | 1st Person | 2nd Person | 3rd Person | |
|---|---|---|---|---|---|
| Singular | Male | foo | foo | foo | |
| Singular | Female | foo | foo | foo | |
| Dual | Any | foo | foo | foo | |
| Plural | Male (or mixed) | foo | foo | foo | |
| Plural | Female | foo | foo | foo |