Difference between revisions of "The alphabet"
From Arabic
(Created blank page) |
|||
| Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable" | |||
|+ The alphabet | |||
|- | |||
! Letter | |||
name | |||
|- | |||
| ʾalif | |||
|- | |||
| bāʾ | |||
|- | |||
| tāʾ | |||
|- | |||
| thāʾ | |||
|- | |||
| jīm | |||
|- | |||
| ḥāʾ | |||
|- | |||
| khāʾ | |||
|- | |||
| dāl | |||
|- | |||
| dhāl | |||
|- | |||
| rāʾ | |||
|- | |||
| zāy / zayn | |||
|- | |||
| sīn | |||
|- | |||
| shīn | |||
|- | |||
| ṣād | |||
|- | |||
| ḍād | |||
|- | |||
| ṭāʾ | |||
|- | |||
| ẓāʾ | |||
|- | |||
| ʿayn | |||
|- | |||
| ghayn | |||
|- | |||
| fāʾ | |||
|- | |||
| qāf | |||
|- | |||
| kāf | |||
|- | |||
| lām | |||
|- | |||
| mīm | |||
|- | |||
| nūn | |||
|- | |||
| hāʾ | |||
|- | |||
| wāw | |||
|- | |||
| yāʾ | |||
|} | |||
Revision as of 08:26, 15 May 2022
| Letter
name |
|---|
| ʾalif |
| bāʾ |
| tāʾ |
| thāʾ |
| jīm |
| ḥāʾ |
| khāʾ |
| dāl |
| dhāl |
| rāʾ |
| zāy / zayn |
| sīn |
| shīn |
| ṣād |
| ḍād |
| ṭāʾ |
| ẓāʾ |
| ʿayn |
| ghayn |
| fāʾ |
| qāf |
| kāf |
| lām |
| mīm |
| nūn |
| hāʾ |
| wāw |
| yāʾ |